Proaktív teszt
PROAKTÍV ONCOGENETIKAI TESZT – Genetikai hátterű tumorszindrómák szűrése
A tumorok közül az emlőrák, petefészekrák, prosztatarák, vastagbélrák, méhtestrák, veserák, pajzsmirigyrák, melanoma és gyomorrák esetén van a legnagyobb esély genetikai meghatározottságra. Ezeknek a ráktípusoknak 5-15 %-a öröklődéshez kötődik.
Amennyiben genetikailag meghatározott tumor rizikója ismert, lehetőség van az adott betegség vonatkozásában prevenciós terv felállítására, mely lehetővé teszi a betegség megelőzését vagy korai felfedezését. A tumoros betegségek esetén a korai diagnózis az egyik legfontosabb faktor, mely életet menthet.
PROAKTÍV CARDIOGENETIKAI TESZT – Genetikai hátterű szív- és érrendszeri betegségek szűrése
Szívritmuszavar (arrhythmia), szívizombetegség (cardiomyopathia), illetve aorta rendellenesség (aortopathia, aorta dissectio) előfordulása hívhatja fel a figyelmet cardiogenetikai betegségekre. Mindhárom betegségcsoport lehet tünetszegény, klinikailag alig vagy egyáltalán nem észrevehető, de mindhárom esetében jellemzőek lehetnek a hirtelen kialakuló, életet veszélyeztető szövődmények.
A genetikusan meghatározott szívritmuszavarok és szívizombetegségeknek számos csoportja és megnyilvánulási formája van. A cardiogenetikai betegségek legsúlyosabb megnyilvánulási formája a hirtelen szívhalál lehet, amennyiben ilyen előfordult a családban mindenképpen indokolt genetikai tanácsadáson való részvétele.
A gyakran szív- és érrendszeri szövődményeket (pl. szívinfarktus) okozó magas koleszterinszintnek is vannak genetikusan meghatározott formái, melyek ezen teszt segítségével vizsgálhatóak. A szintén szív- és érrendszeri szövődményeket (thrombosis hajlam) okozó thrombophiliák több típusa is a vizsgálat részét képezi.
A tumorszindrómákhoz hasonlóan a cardiogenetikai betegségek csoportjában is jellemző, hogy ismert genetikai rizikó esetén rendelkezésre állnak hatékony prevenciós lehetőségek, illetve hogy az eredményeket családszűrésre is fel lehet használni a családtagok védelme érdekében.
Korai indulású májkárosodással járhat több proaktív teszt esetén vizsgált betegség is (Haemochromatosis, Wilson-kór, Alpha-1-antitripszin-hiány), mely állapotok ismeretében hatékony terápiák, illetve prevenciós lehetőségek állnak rendelkezésre.
POAKTÍV PLUS TESZT – Teljes szűrés, a két teszt együttesen, további fontos betegség vizsgálatával kiegészítve
A legszélesebb körű Proaktív teszt típus 145 gén tesztelését foglalja magában.
Kapcsolódó dokumentumok
Proaktív Oncogenetkia teszt panel lista.pdf